Antibiyotik niyetine işlenmemiş bal

Operasyon görmemiş çiğ bal ve arı mahsullerinin insan beslenmesindeki ehemmiyeti, verimleri ve nasıl yenmesi gerektiği mevzusunda bilinçlendirmek için Gözetici Sağlık Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Özyaral ile 35 senelik üretici olan Balın Gurmesi Ahmet Bağran Aksoy, neşeli ve bilgilendirici bir sohbette toplandı.

Antibiyotik niyetine işlenmemiş bal
Antibiyotik niyetine işlenmemiş bal Cankut Yılmaz

İşlem görmemiş çiğ bal ve arı mahsullerinin insan beslenmesindeki ehemmiyeti, verimleri üzerine reelleştirilen faallikte, toplanan 35 senelik üretici ve Balın Gurmesi Ahmet Bağran Aksoy ile Gözetici Sağlık Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Özyaral, çiğ bal ve arı mahsullerinin bereketlerini, sahte ve asıl balı nasıl ayırt edilmesi gerektiğini, hastalıklarda antibiyotik yerine çiğ bal kullanımını, şeker hastalarının balı nasıl harcayacağını ve arı mahsulleri ile bedeni koruyan kür tarifi ile alakalı bilgiler paylaştılar.

Genziniz yanıyorsa o gerçek bal değildir

İnsanlara balın natürel bir antibiyotik ve çok etkili bir antioksidan olduğunu ve bal satın alırken hakiki çiğ bal almaları mevzusunda şuurlu olunması gerektiği mevzusu üzerinde duran 35 senelik üretici ve Balın Gurmesi Ahmet Bağran Aksoy, hakikat balı kavramanın püf noktalarından bahsetti. Aksoy;

“Bal kavanozlarının ardında yer alan içerik kısmını kesinlikle okuyun, balın hiçbir gözetici maddeye gereksinim dinlemediğini öğrenil, balın son kullanma tarihi yoktur, raf ömrü yoktur, nem ve rutubetten uzak olduğu müddet balın ömrü 5 bin seneden fazladır. Çok tatlı ballardan uzak durun. Bir kadeh sıcak su içerisine konulacak 1 tatlı kaşığı bal suyla hemen etkileşime geçmez; başka bir deyişle suyun içinde hemen çözünmez. Hakiki bal, kristalize olur ve donar ama bu demek değildir ki her donan bal da hakiki baldır. Bunu kavramak için iyi bir bal uzmanına danışarak en doğru bilgiyi alabilirsiniz. Ayrıca en ehemmiyetli noktalardan biri balı tükettikten sonra tadı 15-20 saniye daha damağınızda kalıyorsa, genziniz yanmıyorsa o bal hakiki baldır.” diyor.

Antibiyotik çare değil!

Kapsadığı vitamin ve minerallerle pastörizasyon görmemiş katkısız çiğ balın bir hayli hastalığın yanı sıra bitkinlik, halsizlik ve uykusuzluk gibi meselelere karşı bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Solunum yolu enfeksiyonu, mide enfeksiyonu ve ülser gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarının da önüne geçerek, mide ve bağırsak gazlarını izole ediyor.

çiğ bal Antibiyotik Ahmet Bağran Aksoy
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale sallandı
Çanakkale sallandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dikkat çeken açıklamalar
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dikkat çeken açıklamalar