Çocuklarımızı Nasıl Yanlış Anlıyoruz?

Çocuklarımızı anlamak için onlarla empati kurmalıyız. Çocuk gibi olmalarını ve onlara müdahale etmeden çocukluklarını yaşamalarını sağlamalıyız. Yaşlarına uygun taleplerde bulunmalıyız.

Çocuklarımızı Nasıl Yanlış Anlıyoruz?
Çocuklarımızı Nasıl Yanlış Anlıyoruz? Dilan Aşar

Çocuk gelişiminde dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Çocuklara çocuk gibi davranırsak ve yaşlarına uygun beklentilerde bulunmaya çalışırsak onları yanlış anlamadan iyi yetiştirmiş oluruz. Gelişimi için yapmanız gerekenleri uzmanlardan aldığımız bilgiler aracılığıyla aktarıyoruz. 

ÇOCUKLARDAN HENÜZ HAZIR OLMADIKLARI ŞEYLERİ YAPMALARINI BEKLİYORUZ 

Bir bebeğin sessiz olmasını bekliyoruz. 2 yaşındaki bir çocuktan sessizce oturmasını, 3 yaşındaki bir çocuktan ise odasını temizlemesini istiyoruz. Bu taleplerin hiç birinde gerçekçi değiliz. Kendimizi hayal kırıklığı yaşamaya ve çocuğumuzu da bizi memnun etmeye çalışırken başarısızlığa uğramaya programlıyoruz. Bununla beraber pek çok ebeveyn, küçük çocuklarından daha büyük çocukların bile yapmakta zorlanabilecekleri şeyleri talep ediyorlar. Kısacası, çocuklarımızdan yaşlarına uygun davranmaya son vermelerini istiyoruz.

İHTİYAÇLARIMIZI KARŞILAMAKTA BAŞARISIZ OLDUĞU ZAMAN ÇOCUĞA KIZIYORUZ

Bir çocuk sadece yapabildiklerini yapar. Eğer, kendisinden istediğimiz bir şeyi yapamıyorsa, ondan bunu gene de beklememiz adil ve gerçekçi bir tutum değildir ve öfke yalnızca işleri daha da kötü yapmaya yarar. 2 yaşındaki bir çocuk sadece 2 yaşındaki bir çocuk gibi davranabilir, 5 yaşındaki bir çocuk 10 yaşında gibi davranamaz ve 10 yaşındaki bir çocuk ta yetişkin gibi davranamaz. Daha fazlasını talep etmenin kimseye bir faydası olmaz.  Bir çocuğun yapabileceklerinin bir limiti vardır ve eğer biz bu limitleri kabul etmezsek bu her iki tarafa sadece hayalkırıklığı getirir.

ÇOCUĞUN GÜDÜLERİNE GÜVENMİYORUZ

Eğer bir çocuk bizim ihtiyaçlarımızı karşılayamıyorsa, duruma çocuğun bakış açısından bakmak yerine onun bize karşı geldiğini farz ediyoruz. Gerçekte bize karşı gelen çocuk hasta olabilir, aç veya yorgun olabilir, bir yeri ağıyor veya duygusal / fiziksel bir acıya tepki veriyor, besin alerjisi gibi gizli bir nedenle mücadele ediyor olabilir. Bu olasılıkları göz önünde bulundurmadan çocuğun karakteri hakkında kötü düşüncelere kapılıyoruz.

ÇOCUKLARIN ''ÇOCUK'' OLMASINA MÜSAADE ETMİYORUZ

Kendimiz çocuk olmanın ne nasıl bir şey olduğunu unutup çocuktan da bir yetişkin gibi davranmasını bekliyoruz. Sağlıklı bir çocuk ele avuca gelmez, gürültülüdür, hislerini ifade eder ve dikkat süresi kısadır. Tüm bu “problemler” aslında problem değil, normal bir çocukta olması gereken özelliklerdir. Esas, toplum ve toplumun kusursuz davranış beklentisi normal değildir.

YANLIŞ BEKLENTİLERE KAPILIYORUZ

Çocuğun sessizlik, bölünmeyen bir uyku, isteklerimize boyun eğilmesi gibi ihtiyaçlarımızı karşılamasını umuyor ve bunu talep ediyoruz. Ebeveyn olarak çocuğun ihtiyaçlarını karşılama rolümüzü kabul etmek yerine, çocuğun bizim ihtiyaçlarımızla ilgilenmesini bekliyoruz. Kendi karşılanmamış ihtiyaçlarımıza ve hayal kırıklıklarımıza o kadar odaklanıyoruz ki, karşımızdakinin bir çocuk olduğunu ve kendi ihtiyaçları olduğunu unutuveriyoruz.

 

 

çocuk sağlıklı ebeveyn
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
6 günde 3 yeni obruk oluştu
6 günde 3 yeni obruk oluştu
Depremin ardından açıklamalar geldi
Depremin ardından açıklamalar geldi