Binali Yıldırım'dan: " Çıktığım yoldan geri dönmem" açıklaması

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Ak Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmuştu. Kendine yöneltilen eleştirilerle ilgili " Çıktığım yoldan geri dönmem, kararı seçmen verecek" açıklamasında bulundu.

Binali Yıldırım'dan:
Binali Yıldırım'dan: Gizem Zalimalioğlu

Ak Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Binali Yıldırım, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla TBMM tören salonunda toplanan parlamento muhabirleriyle birlikte kahvaltı yaptı. Görüşmeye TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop ve Celal Adan, TBMM İdare Amiri Orhan Yeğin, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da katıldı. AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmasının hemen ardından "TBMM Başkanlığı'ndan istifa etmemesi üzerine" muhalefetten yöneltilen eleştirilere yönelik yeni açıklamalarda bulundu. TBMM Başkanı Yıldırım, yapılan eleştirilere karşı,  "Çıktığım yoldan geri dönmem. Verdiğim karardan vazgeçecek değilim. Karar da İstanbul'un hayrı için en güzeli olacak. Ben Cumhur İttifakı'nın adayıyım" dedi.

Buna ek olarak konuyla ilişkin Anayasa'nın 94. maddesinin altını çizen Yıldırım, “Anayasa'nın 94. maddesi yasama faaliyetleri ile ilgilidir. Konumuz yasama değil seçim faaliyeti. Bu konuda hangi düzenleyici mevzuat var. 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu, 298 sayılı Seçimlerin Genel Hükümleri Kanunu ve 2972 sayılı Mahalli İdareler Kanunu. Mahalli İdareler Kanunu'nda istifa etmesi gerekenleri anlatıyor. ‘Milletvekili istifa etmesine gerek yok' diyor. Burada Meclis Başkanı demiyor. Milletvekili olmadan Meclis Başkanı olunmaz. Dolaylı yoldan ‘Meclis Başkanı istifa etmeyecek' deniyor. 2820 sayılı Kanun'un 24. maddesinde ‘Bir siyasi parti grup genel kurulu milletvekillerinden oluşur' diyor. Meclis Başkanı ve başkanvekilleri grubun içindeki ve dışındaki faaliyetlere katılamaz. Burada Meclis Başkanı tekrar milletvekili olmak için seçime katılırsa 94. maddedeki kısıtlama geçersizdir. Orada belediye başkan adayı olursa aynı durum mevcut demiyor. Anayasa'nın 94. maddesine ve diğer kanunlara aykırı değil” ifadelerini de konuşmasına ekledi. 

Görüşmede Parlamento muhabirlerinin TBMM Üyeler Lokantası'ndan yararlanamamasıyla alakalı soruya Yıldırım, "Meclisteki sayının artması dolayısıyla yeni yemek yerleri düzenleme ihtiyacı doğdu. O çerçevede aldığımız bir karardır. Bu, milletvekillerimizden de gelen bir talep üzerine yapılmıştır. Bundan gazeteci arkadaşlarımızın memnuniyetsizliği olduğunu biliyorum. Halen bu memnuniyetsizlik devam ediyorsa tekrar çözüm üretme yoluna gidebiliriz." diye cevap verdi.

Yıldırım son olarak sözlerini : " Madem öyle seçime girecek adaylar bulundukları görevleri bıraksınlar. Ben isimler için değil, Türkiye'de bütün milletvekili adaylarından bahsediyorum. Hukuktan birilerinin hoşuna gitmedi diye vazgeçemeyiz. Herkes istifa etsin, ben de edeyim " şeklinde tamamladı.

Siyaset Türkiye Seçimler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Alkol bitince, ispirto içti
Alkol bitince, ispirto içti
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı