BM Genel Sekreteri'nden önemli çağrı !

BM Genel Sekreteri Guterres, dünya liderlerine uluslararası işbirliği ve BM'de reform çağrısı yaptı.

BM Genel Sekreteri'nden önemli çağrı !
BM Genel Sekreteri'nden önemli çağrı ! Fırat

BM 73. Genel Kurulunda yaptığı konuşmada Guterres, insanların siyasi kurumlara olan inancını kaybettiğini vurgulayarak kutuplaşma ve popülizmin arttığına dikkati çekti.

Bm Genel Sekreteri Guterres ülkeler arasında yapılan iş birliğinin giderek zorlaştığını belirtti.

Öncelikle küresel yönetime olan güvenin kırılganlığına değinen Guterres 21. yüzyılın sorunlarının 20. yüzyılın kurum ve zihniyetini geride bıraktığını belirtti. BM Genel Sekreteri Guterres sözlerine şu şekilde devam etti. “Bugün, dünya düzeni oldukça kaotik. Güç ilişkileri karışık. Evrensel değerler aşınıyor. Demokratik ilkeler kuşatma altında. Hukukun üstünlüğü zayıflıyor. Suçlar cezasız kalıyor. Liderler ve devletler içeride ve uluslararası arenada sınırları zorlarken bir dizi paradoksla karşı karşıyayız. Çok uluslu sistem en fazla ihtiyaç duyulduğu bir dönemde tehlike altında.” diye vurguladı.

STRATEJİK İŞ BİRLİĞİ

Guterres, çok kutuplu bir dünyaya doğru gidildiğini ancak çok kutupluluğun kendi içinde barışı getirip getirmeyeceğinin belirsiz olduğunu vurgulayarak“Güç dengesindeki kaymalar, çatışma riskini artırabilir." dedi.

Geçtiğimiz sene içerisinde yapılan Genel Kurul'da yaptığı konuşmada bazı sorunlara dikkat çektiğini belirtten Guterres "Bir yıl geçti ve sorunlar ne yazık ki hala çözümsüz. Suriye'de, Yemen'de ve başka yerlerde savaşlara son veremeyişimize öfke yağıyor. Arakanlılar sefalet içinde sürgünde, güvenlik ve adalet istiyor. Filistinliler ve İsrailliler sonsuz bir çatışmanın içinde iki devletli çözümden her geçen gün uzaklaşıyorlar. Terör tehdidi artıyor. Nükleer tehlike geçmedi. Tüm yasaklara rağmen kimyasal silahlar acımasızca kullanılıyor. Ticaret üzerinden gerilimler artıyor. Göçmenler ve mülteciler ayrımcılığa maruz kalmaya devam ediyor. İklim değişikliği bizden daha hızlı ilerliyor ve imdat çığlığı çağrıları geliyor." diye konuştu.

Dünya liderleriyle yapılacak bir iş birliği ile savaşların önlenebileceği ve dünyanın daha güvenli bir şekilde yönlendirilebileceğini vurgulayarak, dünya liderlerine en çok ihtiyaç duyulan bu dönemde uluslararası iş birliği ve BM'de reform çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Antonio Guterres Genel Kurul
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
6 günde 3 yeni obruk oluştu
6 günde 3 yeni obruk oluştu
Depremin ardından açıklamalar geldi
Depremin ardından açıklamalar geldi