Brunson tahliye ediliyor iddiası dolar’ı düşürdü

Dolar yapılan önlemlerin ardından 6 TL altında seyir gösteriyordu. Rahip Brunson’un tahliye edileceği ve anlaşma olduğu iddiasıyla dolar kuru tekrar güne düşüşle başladı. TL kazancını yüzde 3’e katladı. Dolar ise 5.90 TL’ye kadar düşüşe geçti. Bugün yapılacak duruşma ile dolar seyri belli olacak. ABD ve Türkiye arasında gerginliklere neden olan Brunson kararı gerginlikleri ortadan kaldıracak. Terörle bağlantısı olduğu iddia edilen Andrew Brunson bugün 4. kez duruşmaya çıkacak. Tahliye edileceği iddiası ile dolar 5.90 TL’ye gerileyerek yapılan iddianın duruşma kararı herkes tarafından bekleniyor.

Brunson tahliye ediliyor iddiası dolar’ı düşürdü
Brunson tahliye ediliyor iddiası dolar’ı düşürdü Dilan Aşar

Bugün ABD-Türkiye arasında olan ilşkileri belirleyecek olan Rahip Brunson duruşması dolar'ın seyrini belirleyecek. Tahliye iddiasıyla güne düşüşle başlayan dolar 5.90 TL kuruna geriledi. 

UZLAŞMA KARARI İDDİASI 

Dolar/ TL güne 6.05 üzerinde başlamasının ardından üç yıl aradan sonra ilk kez fazla verilen ödemeler dengesindeki seyirle 6 TL'nin altına inmişti. Kur, ABD'li rahip Andrew Brunson'ın bugünkü duruşmasından çıkacak karara ilişkin iyimser beklentilerle 5.99 civarına çekilmişti. 

Piyasalar kapandıktan sonra ABD medyasında Rahip Brunson'ın duruşmasıyla ilgili iddiaların ardından dolar kuru sığ piyasada 5.90 TL'ye dek indi. 

NBC'nin iddiasına göre Beyaz Saray, Rahip Brunson'ın salınmasını ve önümüzdeki günlerde ABD'ye dönmesini bekliyor. 2 yıldır tutuklu bulunan ve daha sonra ev hapsinde tutulan Brunson ile ilgili bazı suçlamaların düşürüleceğinin belirtildiği haberde, iki ülke yetkililerinin uzlaşmaya vardığı iddia edildi.  

HUKUKİ SÜREÇ DEVAM EDİYOR 

DHA'nın haberine göre; Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında rahip Brunson'ın duruşmasına değinerek, "Benim haberdar olduğum bir anlaşma yok. Hukuki süreç devam ediyor. Bu hükümetin yakından takip ettiği bir konu. Büyükelçilikteki arkadaşlarımız ailesine destek veriyor. Dışişleri Bakanımız Pompeo da geçenlerdeki açıklamalarında Brunson'ın çok fazla hapiste ve ev hapsinde tutulduğunu, serbest bırakılmasının insani açıdan doğru bir adım olacağını aktarmıştı" ifadelerinde bulundu.  

Nauert ayrıca Türkiye'de tutuklu bulunan Amerikan vatandaşı ve NASA çalışanı Serkan Gölge ile diplomatik misyonun Türk çalışanlarına da değinerek, "Hepsinin durumunu yakından izliyoruz" şeklinde konuştu. 

 

 

 

 

 

Rahip Brunson Dolar/TL ABD-Türkiye
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aranan iki FETÖ üyesi KKTC'de bulundu
Aranan iki FETÖ üyesi KKTC'de bulundu
Fenerbahçe-Konyaspor maç sonucu: 1-1
Fenerbahçe-Konyaspor maç sonucu: 1-1