Emre Belözoğlu'na FETÖ soruşturması

7 Ocak tarihinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığından mahkemeye giden yazıda, FETÖ'nün futbol içindeki yapılanmasına ilişkin açılan davada, ünlü futbolcu Emre Belözoğlu hakkında soruşturma yürütüldüğü bilgisi edinildi.

Emre Belözoğlu'na FETÖ soruşturması
Emre Belözoğlu'na FETÖ soruşturması Gizem Zalimalioğlu

FETÖ'nün futbol içerisindeki yapılanmasına ilişkin yürütülen davada İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 7 ocakta mahkemeye gönderilen yazıda hakkında soruşturma başlatılan futbolcu Emre Belözoğlu'nun yanı sıra, Mehmet Topal, Alper Potuk, Tuncay Şanlı, Gökhan Gönül ve Orhan Şam hakkında ise takipsizlik kararı verildiği belirtildi.

Bu isimlerin dışında eski futbolcular Bekir İrtegün, Zafer Biryol, Ömer Çatkıç, Uğur Boral, Ersin Güreler ve antrenör İsmail Şengül'ün "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 15'er yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına devam edildi.Tutuklu sanık Zafer Biryol ve önceki celse tahliye edilen Ömer Çatkıç, İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada hazır bulundu. Duruşma başladıktan sonra mahkeme heyeti başkanı, önceki celse verilen ara kararlar neticesinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığında adı geçen bazı isimlere ilişkin 7 Ocak'ta gönderilen cevabi yazının mahkemeye ulaştığını bildirdi. Mahkeme heyeti başkanı, cevabi yazıda Ömer Çatkıç'ın etkin pişmanlık kapsamında verdiği ifadelerin faydalı bilgiler olduğu yönünde görüş geldiğini ifade etti.

Sanık ifadelerinde adı geçen ünlü futbolcu Emre Belözoğlu ve Erkan Özbey hakkında soruşturmanın yürütüldüğü bilgisine ulaşıldı. Orhan Ak, Emrah Başsan, Ümit Bozkurt, Hakan Özmert, Serdar Kulbilge, Kerim Zengin ve Barış Durmaz hakkında herhangi bir soruşturmanın yürütülmediği kaydedildi.

Duruşmada, tutuklu sanık Zafer Biryol, cevabi yazının okunmasının ardından, söz alarak tahliyesini istedi. Biryol, "ByLock yüklemedim, talimatla para yatırmadım. Örgüt, cemaat olarak bilindiği dönemde sadece sohbetlere katıldım. Örgütün gelişmesinde hiçbir desteğim yoktur. Ne hükümete ne de devlete karşı bir eylemde bulunmadım. 14 aydır tutukluyum, tahliyemi istiyorum” diye belirtti.
Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, Zafer Biryol'un tutukluluk halinin devamına karar vererek, esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için duruşmayı erteledi. 

Futbol Türkiye FETÖ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı
Eniştesini sokak ortasında pompalı tüfekle vurdu.
Eniştesini sokak ortasında pompalı tüfekle vurdu.