Ay'a yolculuk ne zaman başlıyor?

Ay’a ilk olarak insanlı yolculuk 16 Temmuz 1969 yılında gerçekleşmiş olup 20 Temmuz 1969 tarihinde Ay yörüngesine girilmiştir. Bu yolculuk için kullanılan füzenin ismi Apollo 11 olmuştur. Neil Armstrong, Edwin Aldrin ve Michael Collins isimli 3 astronot bu yolculukta görev almıştır. Bu yolcuklardan sonra daha çok insansız araçlar gönderilmiş ancak son dönemlerde bu şekilde gelişmeler meydana gelmemiştir. Özel şirketler yeni bir adım atarak, uzaya yolculuk yapmayı planlamaktaydı. Ay’a ilk olarak insanlı yolculuğunun tekrar ne zaman yapılacağı henüz bilinmemektedir. Ancak ülkeler ve özel şirketler bu konuda bir yarış içinde olmaktadırlar.

Ay'a yolculuk ne zaman başlıyor?
Ay'a yolculuk ne zaman başlıyor? Dilan Aşar

İlk olarak 1969 yılında başlayan uzaya ayak basma yarışı en son 11 Aralık 1972 tarihinde son buldu. Bu tarihte Apollo 17 ile uzaya toplamda 3 astronot gönderildi. Bu kişiler ise uzaya son ayak basanlar olarak bilinmektedir. Bu dönemden sonra toplamda 46 yıldır uzaya insanlı füze gönderilmemiştir. İnsansız araçlar ve keşif araçları sıklıkla gönderilmekte ve bu şekilde keşifler yapılabilmektedir. 


AY' A İNSANOĞLU TEKRAR AYAK BASACAK MI?
Ay’a ayak basılmasının ardından tam olarak 46 yıl geçmiştir. Hala ay yüzeyinde ilk olarak asılan bayrak yerini korumaktadır. Bu açık bir şekilde görülmektedir. Bunun dışında insanlar tekrar buraya ne zaman ayak basılacağını merak etmektedir. Son 46 yıl içerisinde uzay ve teknoloji alanındaki gelişmeler müthiş bir şekilde ilerlemiştir. Buna rağmen Ay’a tekrar insan gönderilmemesinin nedenini birçok kişi merak etmektedir. 1972 tarihinden sonra tekrar Ay insan göndermek için çalışmalar yapılmıştı. Ancak o dönemde ABD’de yaşanan ekonomik kriz nedeni ile bu ertelenmiş ve bir daha bu konuda çalışma yapılmamıştır. 
Ay’a insan göndermek oldukça maliyetli ve beraberinde birçok sorumluluk gerektiren bir durum olmaktadır. En ufak bir hata bile Ay'a yolculuk yapan kişilerin hayatlarına etki edebilmektedir. Bu nedenle tekrar Ay’a insan gönderileceği zaman her şeyin hazır olması ve imkânların sonuna kadar kullanılması gerekmektedir. 2020 yılları içerisinde tekrar insanlı füze gönderileceği belirtilmektedir. Ancak o zaman kadar nelerin değişeceği bilinmemekte ve bu sürenin artması veya azalması mümkün olabilmektedir. Birçok ülke ve özel şirketler bu konuda araştırmalara destek olmakta ve Ay’a tekrar insanın gideceği günü sabırsızlıkla beklemektedirler. 

Kaynak:
astronot Ay'a yolculuk uzay
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aranan iki FETÖ üyesi KKTC'de bulundu
Aranan iki FETÖ üyesi KKTC'de bulundu
Fenerbahçe-Konyaspor maç sonucu: 1-1
Fenerbahçe-Konyaspor maç sonucu: 1-1