Çanakkale'de ücretsiz file, bez torba ve kese kağıdı dağıtılacak

Yapılan yazılı açıklamaya göre Çanakkale Belediyesi ile Kent Konseyi Fevzipaşa Mahalle Meclisi tarafından file, bez torba ve kese kağıtları yapılıp vatandaşlara ücretsiz dağıtılacak.

Çanakkale'de ücretsiz file, bez torba ve kese kağıdı dağıtılacak
Çanakkale'de ücretsiz file, bez torba ve kese kağıdı dağıtılacak Gizem Zalimalioğlu

Doğaya zarar veren alışveriş poşetlerinin kullanımının önlenmesi amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında Çanakkale Belediyesi'nden gelen yazılı açıklamaya göre, mahalle meclisi çalışma ofisinde 25 kadın tarafından el örgüsü file üretimi gerçekleştirilecek.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, projeyi hayata geçiren ve el emeği örgü file üretimi yapan kadınların çalışma atölyesi olan Fevzipaşa Mahalle Meclisini ziyaret etti.

Ülgür Gökhan,  "Kadınlar file yapımını öğrendi. Bu fileleri biz de belediye olarak alacağız ve pazarda değerlendireceğiz. Vatandaşlara dağıtacağız. Amaç burada naylon poşet kullanmamak ve bu filelerden faydalanmak. Bu çalışma Fevzipaşa Mahallesi'ndeki kadınlara iş imkanı oldu. Hem de çevreye duyarlılığımızı ortaya koyduk." diyerek Çanakkale Belediyesi'nin çevre duyarlılığı kapsamında yürüttüğü projelere bir yenisinin daha eklendiğini belirtti.

Gökhan, kentte poşet kullanımını azaltmak maksadıyla file üretiminin yanı sıra farklı projelerin de hayata geçirileceğini belirterek, şunları kaydetti:

"Çanakkale halkı, naylon poşet kullanmama konusuna çabuk adapte olur. Bez torba siparişi verdik. Fileleri yapmaya devam edeceğiz. Ücretsiz dağıtacağız. Evlerdeki gazeteleri toplayıp, onlardan kese kağıdıda yapacağız. Ağza temas edecek meyve sebze olmaz ama patates, soğan gibi ürünler için bu kese kağıdından faydalanılacak. Bu sayede hem gazetelerin geri dönüşümünü sağlayacağız hem de naylon poşetten bir kez daha kurtulmuş olacağız. Bunu yoğun olarak takip edersek başarırız diye düşünüyorum."

Çanakkale Poşet file kese kağıdı proje
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Emel     2019-01-15 Harika teşekkür ederiz
mazire er     2019-01-15 terlikler başkanım
Aysel kula     2019-01-14 Harikaa çokk sevindim çanakkale bediyesinede bu yakışır tebrikler
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Alkol bitince, ispirto içti
Alkol bitince, ispirto içti
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı