Çocuğunuzun Bedensel Gelişimine Tam Destek!

Doğmasını heyecanla beklediğiniz bebeğinizi kucağınıza aldığınızda onu sağlıklı ve en iyi şekilde büyütmek tek hedefinizdir. Bebeklerinin büyümesi, her geçen gün bir şeyler öğrenmesi, ebeveynler için mutluluk kaynağıdır.

Çocuğunuzun Bedensel Gelişimine Tam Destek!
Çocuğunuzun Bedensel Gelişimine Tam Destek! Hatice Kara

Doğmasını heyecanla beklediğiniz bebeğinizi kucağınıza aldığınızda onu sağlıklı ve en iyi şekilde büyütmek tek hedefinizdir. Bebeklerinin büyümesi, her geçen gün bir şeyler öğrenmesi, ebeveynler için mutluluk kaynağıdır. Bebeklerin gelişiminde ebeveynlerin rolü büyüktür. Biz de Çocuklu Dünya olarak çocuğunuzun gelişimini en yakından takip ediyoruz.

Peki Biz Ne Yapıyoruz?

Çocuklu Dünya ekibi olarak, amacımız 0 – 6 yaşlarında çocukları olan ve çocuklarının mutlu, sağlıklı, özgüvenli, kendi ve çevresi ile barışık bir insan olması için emek veren ailelere destek olmaktır. Uzman Görüşleri bölümümüzde, konularında deneyimli uzmanların sizler için kaleme aldığı çocuk gelişimi ile ilgili yazılar bulabilirsiniz. Her gelişim döneminde sizi nelerin beklediğini Gelişim Adımları kısmında okuyabilir; mekanlar bölümümüzde çocuğunuzun sosyalleşirken eğlenip, öğrenebileceği ve yeteneklerini keşfedebileceği pek çok etkinlik merkezi hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz. Çocuklu Dünya’da yer alan sizlere sorduğumuz sorular sayesinde sorulara verilen cevaplara dayanarak ortaya çıkacak olan grafikler çocuğun aktivitelerde hangi alanlardaki faaliyetlere daha fazla ağırlık verilmesi gerektiği hakkında ipuçları verir. Çocuklu Dünya teşhis aracı değildir. Yetersizliği gidermek gibi bir iddia yoktur. Çocuklu Dünya’nın çocuk gelişimini desteklemek gibi bir amacı vardır.

Çocuk Gelişimi
Çocuk gelişimini en genel hatlarıyla dört kategoriye ayırabiliriz. Bunlar; bedensel, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimdir.  Aslında insanın gelişme süreci doğduğu anda başlar ve yaşam serüveninin son anına dek sürer ancak 0-6 yaş aralığına kadar ki gelişim süreci çocuğunuzun gelecek dönemini etkileyen en önemli zaman dilimidir.

Çocuk gelişimi birtakım basamaklardan oluşur. Bebekler önce yuvarlanır, sonra oturur, emekler ve yürümeye başlar. Bütün bu gelişmelerden sonra ise konuşma yetisi gelişir. Vücut hareketleri, el becerisi, duyma, görme, konuşma ve  davranış şeklinde özetlenebilir. Yeni doğan bebeklerde beslenmek kadar düzenli ve yeterli uyku da önemlidir.

Her çocuk kendi hızında büyür. Kimi alanlarda yaşıtlarına göre daha geriden gelen bir çocuğun kimi diğer alanlarda yaşıtlarının ötesine geçebildiğini ebevenyler unutmamalıdır. Çocukların bedensel gelişimleri; sosyal, psikolojik ve zihinsel özelliklerini önemli ölçüde etkiler. Sağlıklı ya da yeterli beslenmeyen çocuklar, zihinsel olarak düşük performans göstereceği gibi; sosyal ve psikolojik açıdan da olumsuz etkilenecektir. Sağlıklı beslenme, çocuğun zihinsel gelişimini destekleyeceği obezite gibi sorunlara sahip olmasını engelleyecek ve sosyal açıdan çocuğun sorun yaşamasını önleyecektir. Bu nedenle ebeveynler, çocuğun fiziksel gelişimi konusunda dikkatli davranmalı ve çocuğun sağlıklı beslenmesine dikkat edilmelidir.
 
Çocuğun içinde bulunduğu gelişim evresinin farkında olmak, bu evrelerin özelliklerini bilmek ve çocuğa o şekilde muamelede bulunmak çocukların sağlıklı gelişim içinde olup olmadıklarını takip etmek ve sağlıklı iletişim noktasında anne-babalara fayda sağlayacaktır; biz de Çocuklu Dünya ekibi olarak sizlere yardımcı olabilmek adına her zaman yanınızda olacağız.

Çocuğunuzun gelişimini 3 adımda kolayca öğrenmek için hemen tıklayın!

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tekirdağ 18 Ocak Cuma günü hava durumu
Tekirdağ 18 Ocak Cuma günü hava durumu
Balıkesir 18 Ocak Cuma günü hava durumu
Balıkesir 18 Ocak Cuma günü hava durumu