Gönen ovasında sel pirinci vurdu

Türkiye'nin genelinde olduğu gibi son 5 gündür kuvvetli yağışların etkisi altına aldığı Balıkesir ilinde Türkiye'nin en kaliteli pirincinin yetiştiği Gönen ovası sular altında kaldı.

Gönen ovasında sel pirinci vurdu
Gönen ovasında sel pirinci vurdu Gizem Zalimalioğlu

Havadan görüntülendiğinde adeta göle dönen Gönen ovası  Balıkesir'de son 5 gündür sürekli yağan yağışların etkisi altında kaldı. Gönen Yenice barajının kapakları açılınca binlerce dekarlık tarım alanı sular altında kaldı.

Türkiye'nin pirinç deposu olarak bilinen Gönen'de yaşanan su baskınları Tuzakçı, Bostancı, Sarıköy ve Tahirova'da bulunan tarım arazilerini etkiledi.

Ziraat Odası Başkanı Necati Özkurt, "Geçen pazartesiden bu yana bölgemizde yağan aşırı yağışlardan dolayı Gönen ovası olarak bilinen alandaki çeltik tarlaları sular altında kaldı. Sadece çeltik alanları değil, sebze tarımı yapılan ıspanak, marul ve lahanaların yetiştiği alanlarda da zararlar meydana geldi. Yaklaşık 100 dekarlık alanda ekili olan maydonozun ise sular altında kaldığı ise bizlere son gelen bilgiler arasında. Gönen İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri, sahada dolaşarak meydana gelen zarar ile ilgili tespitlerde bulunuyor. Hatta bir komisyon da kurulmasına karar verildi. Zararın boyutları ilgililere iletilecek" şeklinde ifade etti.

Başkan Özkurt, yağışların özellikle alüvyonlu bir toprağı taşıdığına dikkat çekerek, "Alüvyondan dolayı önümüzdeki yıl farklı bir verim rekoltesi beklenebilir" dedi.

Balıkesir yağış Gönen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Alkol bitince, ispirto içti
Alkol bitince, ispirto içti
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı