Kurtboğanlar’ın geçmişi incelenecek

HRÜ Veteriner Fakültesi, Türkiye'de hayvancılığın en önemli merkezlerinden biri olan Şanlıurfa'ya özgü "Kurtboğan" çoban köpeklerinin geleceğinin sağlama alınabilmesi için çalışmalar yapacak.

Kurtboğanlar’ın geçmişi incelenecek
Kurtboğanlar’ın geçmişi incelenecek Cankut Yılmaz

Sert, güçlü ve büyük bedenleri ile "Kurtboğan" adı ile de bilinen Şanlıurfa'ya has çoban köpeklerinin genetik yapı ve geçmişi incelenecek.

Bu yapılacak çalışmalarda Kurtboğanlar genetik olarak incelecek ve sahada tetkikler yapılarak, hayvan sahipleriyle konuşulacak.

Uzun soluklu olması planlanan çalışmalarda ilk aşamada 55 köpek incelenecek. İncelemeler aralarında köpek sahiplerinin de bulunduğu 7 kişilik bir heyet ile yapılacak.

HRÜ Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Sevgili, yaptığı konuşmada, Şanlıurfa'nın hayvan türleri açısından vatanımızın en çeşitli kentlerinden biri olduğunu belirtti.

Bölgede "Kurtboğan" diye adlandırılan köpeklerin geçmiş boyunca yaygın olduğunun belirlendiğini aktaran Sevgili, üniversite olarak bu sektörde akademik çalışma yapma kararı verdiklerini söyledi.

Sevgili, köpeklerden kan örnekleri toplayacaklarını ve bu köpekleri genetik olarak inceleyeceklerini söyleyerek, şunları ekledi:

"Kurtboğan, ehemmiyetli bir köpek cinsi. Bu alandaki sıcak iklim koşullarına uyum sağlayabilmesi yüksek önem arz ediyor. Aynı anda bekçi köpeği olarak da kullanılabilen bir köpek cinsi. Bölgeye uyum sağlamış. Bu hayvan türünün genetik bakımından incelenmeye ihtiyacı var, bunu inceleyeceğiz. Bu konuyla ilgili bilimsel araştırmaların yapılmasına inşallah fakültece başlıyoruz. Gen ve kan testleri yapılacak, laboratuvar ortamında incelenecek. Sahada incelemerde bulunacağız. Hayvan sahipleriyle akademisyenler iletişime geçti. Zooteknik, genetik araştırma ve incelemelerde bulunacağız. Uzun süreli bir araştırma olacak. Kaybedilmemesi gereken bir hayvan türü olarak düşünüyoruz."

"BU TÜRÜN ÇİFTLİĞİ KURULUYOR"

Senelerdir "Kurtboğan" cinsi köpekleri barındıran ve 50 köpeği olan Yunus Emre Kılıç da öteki köpek sahipleriyle sıkça buluştuklarını belirtti.

Kılıç, takribi 2 dönümlük bir arazide çiftlik açmak için yer bulduklarını ve çalışmalara start verdiklerini ifade etti ve şöyle devam etti:

"Canlıların ırkının korunması için oluşturduğumuz çiftlikte doğru döllenme yöntemleriyle Kurtboğanların soylarınındevamlılığını garanti altına alacağız. Valiliğimiz, belediyemiz ve özel şirketler çiftlik kurulum işlerimizde bize destek olsun istiyoruz. Üniversiteyle deiletişim kurduk, bizden yardımlarını esirgemeyecekler. Bu projede bizimle beraber bir akademisyen ekibi de yer alacak."

Kurtboğan Şanlıurfa HRÜ Veteriner Fakültesi
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor