Çocuklar yükü sırlarında taşıyor

Bu zamana kadar okul çağımızda hepimiz ağır sırt çantaları kullandık. Şu an yaşadığımız bel, boyun ve sırt ağrılarımızın temelinde yatan sebep çocukken taşıdığımız ağır çantalardı. Bilinçsiz olarak taşınan çantalar veliler ’in kontrolü altında olmalıdır. Şimdiden ağrısı olan çocukların daha sonra çok fazla sağlık sorunlarıyla karşılaşacağı Dr. Süleyman Tatlı tarafından bildirildi.

Çocuklar yükü sırlarında taşıyor
Çocuklar yükü sırlarında taşıyor Dilan Aşar

Veliler çocuklarının taşıdığı sırt çantasının yanlış ve ağır kullanımını engelleyen anneler çocukların boyun ve omurga zedelenmelerini de engeller. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Süleyman Tatlı, ‘’Sırt çantasının ağır ve yanlış kullanımı çocuklarda bel, boyun ağrısını arttırır. Hatta omurga ve boyun bölgelerinde zedelenmelere yol açar.’’ şeklinde vurguladı.  

DOĞRU EKİPMANLAR OLMALI 

Çocukların okulda kullanacağı çantaların ergonomik olarak ekipmanların doğru seçilmesi önemlidir. Albenili olmasından ziyade sağlık açısından uygun olması ve buna göre seçilmesinin uygun olacağını Dr. Süleyman Tatlı verdiği açıklamalarda belirtti. Sırt çantaları söylenenler için en uygun olanıdır. Dr. Tatlı’nın açıklamasına göre, sırt çantasıyla yük vücudun güçlü kasları üzerinde dağılır. Ağır ve vücuda uygun ergonomik çanta olması ağrılara neden olmaz.  

KARINCALANMALARA DİKKAT EDİN 

Uzman doktor, ağır sırt çantası taşımak çocuğun gelişimini engellemekle kalmıyor ömür boyu kas, boyun, eklem, sırt ağrılarına neden oluyor. Vücudun mekanizmasını bozup kronik bozukluklara ve kötü duruşa neden oluyor. Aileler çocuklarını belli aralıklarla kontrol edip karıncalanma ve uyuşma varsa ciddiye alıp uzman hekime danışmalıdır açıklamasında bulundu.   

POSTÜR BOZUKLUĞU 

Çocukta sırt çantasının yarattığı ağırlık postür (duruş) sistemini olumsuz etkiler. Sırt çantasında doğru olan çocuğun ağırlığının yüzde 10-15'i kadar olmalıdır. Eğer bu ağırlığı geçerse sağlık açısından birçok probleme neden olur. Postür bozukluğu kalp ve solunum sistemini de etkiliyor. Omuz askısı geniş, kalın pedli , çift taraftan destekli ve bel kemeri bulunan bir çanta alınmalı ve çocuğa çantayı doğru pozisyonda taşıması öğretilmelidir.  

 

sırt çantaları postür bozukluğu duruş bozukluğu
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
6 günde 3 yeni obruk oluştu
6 günde 3 yeni obruk oluştu
Depremin ardından açıklamalar geldi
Depremin ardından açıklamalar geldi