Berat Albayrak enflasyonla ilgili değerlendirmelerde bulundu

Türkiye İstatistik kurumu (TÜİK), eylül ayının enflasyon rakamlarını yayınladı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak enflasyon oranının açıklanmasının ardından açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak enflasyon oranının beklentinin üzerinde olduğunu ve topyekün mücadeleye girileceğini belirtti.

Berat Albayrak enflasyonla ilgili değerlendirmelerde bulundu
Berat Albayrak enflasyonla ilgili değerlendirmelerde bulundu Handan Masina

TÜİK, eylül ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Eylül ayında bir önceki aya göre 6,30, bir önceki yıl eylül ayına göre 24,52, bir önceki yılın ortalamasına göre 13,75 artış yaşandığı tespit edildi. Enflasyon Eylül ayında 24,52 oranla 15 yılın en yükseğine ulaştı. Bunun üzerine Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak NTV canlı yayınına katılıp yükselen enflasyonu değerlendirdi. 

ORANLAR BEKLENTİMİZİN ÜSTÜNDE ÇIKTI 

Enflasyon rakamlarını değerlendiren Albayrak şunları dile getirdi: ‘’ Bu oran piyasa beklentileri ve Merkez Bankası çalışmaları açısından değerlendirildiğinde beklentilerin üzerinde. Piyasada konulan fiyatların fırsatçılık, stokçuluk, spekülatif olmadığı ortaya çıktı. Demek ki biz bu fiyatlarla mücadele edeceğiz. En kötü ayı geride bıraktık. Kür üzerinde spekülatif süreç yaşadık ve geri püskürttük. Ekim ayında atılacak adımlar bu süreç daha pozitif olacak. Son iki ayda 22 binden fazla şikayet geldi. Bu işin ciddiyetle ve vatandaşla çok etkin bir şekilde ortaya koymamız lazım. Enflasyon trendinin Ekim eyı ile kırılacağını umuyoruz. 

ENFLASYONLA TOP YEKÜN MÜCADELE 

Enflasyonla mücadele etme konusunda paydaşların tamamıyla ön görüşme yapacağız. Haftaya fiyatlama, indirim, sorumluluk alma anlamında herkesin elini taşın altına koyması anlamında süreç başlatacağız. Tüm bunlar her kesimi etkiliyor. Toplu mücadele şart. 

BİRÇOK FİRMADAN RAPORLAMA ALDIK 

Danışmanlık firması McKinsey ile ilgili tartışmalara değinen Albayrak: ‘’ Birçok firmadan Dönüşüm Ofisi ile ilgili raporlama aldık. Sadece McKinsey firmasından almadık. Türkiye’ye özgü kendi modelimizi uygulama noktasında milli aklımızı ortaya koyduk ve ofis kurduk. Ofisin başında biz bulunuyoruz. İleri de başka akıllara da sorarız.’’ dedi. 

 

 

Enflasyon mücadele Danışmanlık
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Korkutan Deprem
Korkutan Deprem
Üzerine tomruk devrildi hayatını kaybetti
Üzerine tomruk devrildi hayatını kaybetti