Ev seçimi nasıl yapılır

Hem evlenenler hem de kendi evine çıkmak isteyenler için en önemli konulardan bir tanesi elbette ev seçerken nelere dikkat edilmeli sorusunun cevabı. Zira hem kiralık hem de satılık evler arayanlar, bazen öylesine kötü tercihler yapabiliyorlar ki, seçilen ev maalesef hayatı zorlaştırmaktan başka bir işe yaramıyor. Sizler için hevesle bir eve geçmeden önce nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair bir değerlendirme yaptık.

Ev seçimi nasıl yapılır
Ev seçimi nasıl yapılır Dilan Aşar

Uzmanlar tarafından alınan bilgiler doğrultusunda, ev seçimi yaparken dikkat etmemiz gereken şeyleri sıraladık. Sıralanan bu başlıklar altında açıklamalar yapıldı. 

HEM BOYUTU HEM DE İŞLEVİ
Yeni bir ev seçerken, evin boyutu ve oda sayısı elbette önemli. Bir veya birden fazla çocuk yapmayı planlayan yeni evli çiftlerin daha fazla oda ve alana ihtiyaç duyacakları aşikarken, bekar evine çıkacak olan bir insanın bu ihtiyacı biraz daha düşük olacaktır. Her ne kadar genellikle en büyük en iyisi şeklinde bir bakış açısı mevcut olsa da, gereksiz büyük evin ev işi yükünü de ciddi oranda arttıracağı unutulmamalı. Çok küçük bir ev ise yaşam alanı konusunda sıkıntı çıkaracaktır. Evde kaç kişi yaşayacağınıza ve evi nasıl kullanacağınıza göre açgözlülük yapmadan doğru metrekare ve oda sayısı seçimini yapmayı unutmamalısınız.
EVİN KONUMU
Eviniz deniz kenarında, havuzlu ve bahçeli olabilir. Ancak bu evden işe gidebilmek için her gün 2-3 saat vakit harcıyorsanız, tüm bu güzel imkanları ne kadar değerlendirebileceğinizi ve bunun maliyetlerini kendinize bir sormalısınız.
Herkes en güzel, en dolu imkanlara sahip evlere geçmek istiyor fakat şehir içindeki alanın kısıtlı olması, bu tipteki evlerin maalesef giderek şehir dışına taşmasına neden oluyor. Kendi işinin sahibi olup da mesaiye yetişme, maddi kaygılar gibi dertleri olmayanlar için her ne kadar mantıklı olabilse de, şehir dışına doğru yaşamak maalesef standart mavi-beyaz yaka çalışanlar için çok da mantıklı sayılmaz.
ODA YERLEŞİMLERİ
100 metrekare üzeri büyük bir ev arıyor olabilirsiniz ancak bazı evlerin iç tasarımları o kadar kötü ki, 100 metrekareden küçük bazı evlerde yaşamak daha rahat dahi olabiliyor. Bu nedenle evinizi seçerken odaları ve mobilyalarınızı iyi değerlendirmeyi, evin kullanışlılığını şöyle bir tartmayı unutmamalısınız.
KİRA MI SATIN ALMA MI?
Mütevazı bir evi satın alabilecekken daha şaşalı bir eve kiraya çıkmak ne kadar mantıklı dersiniz? Eğer elinizde sürekli olarak bol miktarda nakit olması gereken bir iş adamıysanız, kira belki mantıklı olabilir fakat maaşlı bir çalışansanız her ay kiraya para vermek sizin için mantıksız hale geliyor. Daha mütevazi ancak satın alabileceğiniz evlere göz atmayı unutmayın.
SOSYAL İMKANLAR
İleride çocuğunuz olursa çevrede iyi bir okula gidebilecek mi? Muhit geceleri ne durumda? Komşuların alışkanlıkları neler? Çevrede sosyal ve alışveriş imkanları var mı? Bu soruların hepsi ev seçimi konusunda kesinlikle unutulmaması gerekenler arasında.

ev seçimi metrekare muhit
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fenerbahçe-Konyaspor maç sonucu: 1-1
Fenerbahçe-Konyaspor maç sonucu: 1-1
Robotik Kodlama eğitiminde bir adım daha atıldı
Robotik Kodlama eğitiminde bir adım daha atıldı