ABD Ay’a taşınacak

NASA Başkanı olarak görevine devam eden Bridenstine, Amerika Birleşik Devleri’nin en yakın vakitte Ay görevinin startını vereceklerini ve bu andan itibaren Ay’da yerleşik hayata geçeceklerini duyurdu.

ABD Ay’a taşınacak
ABD Ay’a taşınacak Cankut Yılmaz

"Muhtemel olan en kısa zamanda Ay’a dönmemiz çok ehemmiyetli" diyen Bridenstine, bu defa Amerika Birleşik Devletleri’nin orada kalıcı bir merkez kuracağına söyledi. Daha evvel yapılan Ay görevlerinden örnek veren, "Sancak dikip ve ayak izleri bırakacak, 50 sene dönmemek üzere Ay’dan dönmeyeceğiz" diyen Bridenstine, ABD’nin, dünyadaki değişik tüm ülkelerin aksine Ay görevine, insanların sürekli olarak ziyaret etmesini mümkün kılacak biçimde sürdürülebilir bir kavrayışla hazırlandığını bildirdi.

Trump’da destek verdi

1972 senesinde Apollo 17 görevi ile Ay’a ayak basan Astronot Eugene Cernan’dan bu yana Dünya'nın uydusuna insan ayağı dokunmadı. Bridenstine’a göre yeni Ay misyonuyla en geç 2028 senesinde yine bir insan Ay’a ayak basacak. Bunun için en geç 2024’e kadar Ay’a insansız bir taşıt sevk edilmesi tasarlanıyor.NASA’nın bu tasarılarını Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump da destekliyor. Trump geçen aralık ayında imza attığı bir direktifle yalnızca Ay’a Amerikan astronotlarını götürecek bir projenin değil, aynı zamanda Mars seyyaresine de insanlı yolculuğun talimatını vermişti. Sözkonusu Mars yolculuğunun da 2030’lu senelerde reelleşmesi tasarlanıyor.

En büyük rekabetçi Çin

Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay araştırmaları alanındaki en ehemmiyetli rakiplerinden biri ise Çin Halk Cumhuriyeti. Çin devleti, ordu içinde yürütülen uzay programı için her sene milyarlarca dolar tüketiyor. Pekin’in öncelikli maksatlarından biri, NASA’nın ve özel bir Amerikan uzay araştırmaları işletmeyi olan SpaceX’in ürettiği eşlerinden daha fazla yük taşıma kapasitesine sahip, yine kullanılabilir taşıyıcılar geliştirmek. Çin‘in ayrıca Amerika Birleşik Devletleri gibi Ay’da bir üs kurma, 2022’ye kadar insanlı uzay istasyonunu yörüngeyeçıkarma ve bir Mars taşıtı geliştirme projeleri var.

Ay Apollo 17 Eugene Cernan
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor