Yat Kaptanlığı Eğitim Müfredatı

0

Kimler Katılabilir?

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı ve 18 yaşını doldurmuş olan herkes katılım sağlayabilir. Deniz ve denizciliğe merakı veya ilgisi olan herkes bu belgeyi almak için başvurabilir. Örneğin; kendi teknesini kullanmak isteyenler, belgesi olan ama daha profesyonel olabilmek ve bu yolda kariyer elde etmek isteyenler başvuru yapıyorlar.

 

Eğitimin Süresi Nedir?

 

4,5 ay ve 450 saat süren eğitim birinci aşama olarak adlandırılır. İkinci aşama ise 6 aylık staj süresidir.

 

Hangi Dersler Alınır?

 

Derslerin seçimleri Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından uluslararası kurallara uygun olarak hazırlanmaktadır. Verilen ders başlıkları “Seyir, Gemicilik, Tekne Kullanma, İlk Yardım Temel Eğitimi, Denizcilik İngilizcesi, Motor Bilgisi, Yangınla Mücadele Eğitimi, Personel Güvenliği ve Sosyal Sorumluluk, Deniz Hukuku, Denizde Kişisel Canlı Kalabilme, Çatışmayı Önleme Tüzüğü, Haberleşme, Meteoroloji bulunmaktadır. Ayrıca eğitimler de uygulamalı eğitimlerde yapılmaktadır. Yangın, Denizde Canlı Kalma, Can Kurtarma malzemelerini kullanma sertifikası hafta sonu tüm gün şeklinde yapılabiliyor. Eğitimlere devam ederken kullanılan araç gereçler arasında köprü üstü Seyir ve ECDIS (IMO kurallarına uygun olan ve matbuu haritalara alternatif olarak kullanılabilecek, bilgisayar bazlı bir navigasyon sistemidir) ve Radar Elektronik Seyir Yardımcıları ve Haberleşme için GMDSS Simülatörleri bulunmaktadır.

 

GMDSS; Küresel Denizcilik Tehlike ve Güvenlik Sistemi anlamına gelmektedir. İngilizce kelimelerin baş harfinden oluşmaktadır. Yani açılımı “Global Maritime Distress Safety System”dir.

 

Eğer deniz veya Denizciliğe merakınız varsa, tekne kullanma arzunuz bulunuyorsa bunu sadece bir eğlence veya tutku yerine koymadan önce eğitimlerinizi ve belgenizi almanız ciddi önem arz etmektedir.

 

Yat Kaptanlığı Belgesi aldığınızda 500 GRT’ye kadar tüm özel ve ticari teknelerde kaptanlık yapabilmeniz mümkündür. Eğitiminizi tamamladıktan sonra gireceğiniz sınav sonuçlarına göre Yat Kaptanı belgesini almaya hak kazanabilirsiniz.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here