Ay'a en son ne zaman ayak basıldı

Ay’a ayak basmak isteyen milyonlarca insan bulunmaktadır. Ay’da gezmek ve hatta gezenlerin görüntülerini izlemek bile birçok insanın heyecanlanmasına yol açmaktadır. İnsanlar Ay’a en son ve ilk ne zaman ayak basıldığını merak etmektedirler. Ancak son dönemlerde Ay'a insan gönderilmediğinin herkes farkında olmaktadır. Ve bunun sonucunda ise en son aya ne zaman gidildiğinin ve uzun zamandır tekrar neden Ay'a ayak basılmadığı merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Ay'a en son ne zaman ayak basıldı
Ay'a en son ne zaman ayak basıldı Dilan Aşar

Alınan bilgilere göre, Ay' ilk ve son olarak ne zaman ayak basıldığını ve neden birdaha olmadığı bize verilen bilgiler dahilinde ifade edildi. 

AY'A İLK NE ZAMAN AYAK BASILDI?
Ay’a ilk olarak 16 Temmuz 1969 tarihinde insanlı füze gönderildi. Gönderilen füze 20 Temmuz 1969 tarihinde ayın yörüngesine girerek başarılı bir şekilde yüzeye indi. Neil Armstrong isimli astronot, ‘’Benim için küçük bir adım ancak insanlık için büyük bir adım’’ diyerek aya ilk adımını bastı. O zaman diliminden sonra astronotun ismi tarihe yazıldı ve unutulmayacak bir şekilde yerini aldı. 
AY'A  EN SON NE ZAMAN AYAK BASILDI?
İnsanlar uzun zaman boyunca uzay ile ilgili bilgiler elde edememekte ve hatta duymamaktadır. Çok uzun zaman boyunca Ay'a insan dahi gönderilmemiştir. Bunun birçok nedeni bulunmaktadır. Ancak konuyla alakalı oldukça fazla bilgi kirliliği ve yanlış bilgilerde yer almaktadır. Aya toplamda 6 kez gidildi. İlk gidiş 20 Temmuz 1969 sonuncusu ise 11 Aralık 1972 yılında olmaktadır. Yani toplamda 46 yıldır Ay’a ayak basılmamaktadır. 
Apollo 17, 3 kişilik mürettebatı ile son kez aya inen füze oldu. 3 Kişilik mürettebat içerisinde yer alan Eugene A. Cernan ve Harrison Schmitt isimli astronotlar Ay’a son kez ayak basanlar olarak bilinmektedir. Bu zaman diliminden sonra çok çeşitli söylentiler ile tekrar gidilmediği belirtilmektedir. Söylentilerin %90 kadar kısmı uydurma ve yanlış bilgilerden meydana gelmektedir. Söylentiler arasında daha önce Ay’a hiç gidilmediği hepsinin kurmaca olduğu ve gidilen bölgede farklı varlıklar ile karşılaşıldığı gibi söylentiler bulunmaktadır. Bu söylentilerin yalan olduğunu birçok kişi bilmektedir. Ancak bazı kişiler kuşkusuz inanmaktadır. Asıl neden olarak ABD ve Sovyetler ile yaşanan ilişkiler ve soğuk savaş dönemi bilinmektedir. Yaşanan uzay yarışı ve ekonomik nedenlerden dolayı tekrar Ay’a ayak basılamadı. 

Neil Amstrong AY uzay yarışı
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
6 günde 3 yeni obruk oluştu
6 günde 3 yeni obruk oluştu
Depremin ardından açıklamalar geldi
Depremin ardından açıklamalar geldi