Dünya'ya benzeyen yeni bir gezegen keşfedildi

Yıllardır farklı yıldızlarda ve güneş sistemlerinde yaşam olup olamayacağı tartışılmaktadır. Bilim adamları aynı Dünya’da olduğu gibi yaşama elverişli gezegenler bulmak konusunda oldukça iddialı çalışmalar yürütmektedir. Yapılan çalışmalar sonucunda Dünya’ya benzer yeni gezegenler keşfedildiği belirtildi. Bu gezegenlerde yaşamın mümkün olduğu belirtilmektedir. Ancak Dünya’dan çok uzak mesafelerde yer almaktadırlar. İnsanlar Dünyayı tüketmeye oldukça meyillidirler. Farklılaşan iklimler ve değişik doğal olayların sonucunda ilerde bir gün yaşamın devam edebilmesi için, yeni gezegenler bulunulması gerektiğini düşünen birçok kişi bulunmaktadır.

Dünya'ya benzeyen yeni bir gezegen keşfedildi
Dünya'ya benzeyen yeni bir gezegen keşfedildi Dilan Aşar

Kuşkusuz en büyük ve gelişmiş uzay araştırmaları NASA tarafından gerçekleştirilmektedir. Kepler Uzay Teleskobu ile sürekli araştırmalar yapılmakta ve yeni gezegenler tespit edilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda bu teleskop ile Güneş Sistemi dışında yer alan 219 kadar yeni gezegen adayı keşfedildi. Bunların arasından sadece 10 tanesi Dünya’ya benzer yapıda olduğu düşünülmektedir. Ayrıca bunlarda yaşam olabileceği de ihtimaller arasında yer almaktadır. 
DÜNYA DIŞINDA YAŞAM MÜMKÜN MÜ?
Bu sorunun cevabı yıllardır araştırılmaktadır. NASA’nın yıllardır yaptığı çalışmalar ve çalışmaların soncunda keşfedilmiş oldukça fazla gezegen bulunmaktadır. Tabi dünyanın yakınında olan ve herkes tarafından bilinen gezegenlerde yaşamın mümkün olması şuan için imkânsızdır. Ancak bu gezegenlerden ve Dünya’dan oldukça uzak olan gezegenlerde bulunmaktadır. Bunlarda yaşam olup olmadığı ise net olarak bilinmemektedir. 
Kepler Uzay Teleskobu kuşkusuz en gelişmiş uzay incelemesini sağlamaktadır. Bu teleskop ile Dünya’ya benzer gezegenler keşfedildiği düşünülmektedir. Tıpkı Dünya’nın yapısı gibi kayalık ve eğimli yüzeylere sahip olan 10 adet gezegenin bulunduğu belirtilmektedir. Bu gezegenler yıldızlardan oldukça uzak olduğu için suya sahip olabileceği de düşünülmektedir. Suyun yaşam için en önemli etken olduğunu herkes bilmektedir. Bu nedenle bir gezegende yaşam olabilmesi için suyunda olması şarttır. 
Kepler Teleskobu, bu zamana kadar toplamda 4.034 gezegen keşfi yapmıştır. Ancak bu gezegenlerden sadece 2.335 tanesi doğrulanmıştır. Geri kalanları ise gezegen olmaya aday olanlardır. Bunların içerisinden sadece 50 tanesi Dünya ile aynı boyutlarda ve sıcaklıkta olmaktadır. Sadece bu yönleri ile Dünya’ya benzer gezegenler adı ile anılmaktadırlar. Ancak ileriki zamanlarda gelişen teknoloji ile yapıları ve içerikleri incelenebilecek. 

Dünya NASA Gezegen Keşfi
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
6 günde 3 yeni obruk oluştu
6 günde 3 yeni obruk oluştu
Depremin ardından açıklamalar geldi
Depremin ardından açıklamalar geldi