Türkiye uzay ajansı kurulacak mı

Türkiye’de yer alan en önemli eksiklerden bir tanesi uzay ajansı veya merkezidir. Bu anlamda yapılmasında geç kalınmış ve yakın bir zamanda gerçekleştirilecek proje olunduğu belirtilmektedir.

Türkiye uzay ajansı kurulacak mı
Türkiye uzay ajansı kurulacak mı Dilan Aşar

Türkiye Uzay Ajansı hakkında ortalıkta oldukça fazla bilgi kirliliği bulunmaktadır. Yapılan son açıklamalara göre bu ajansın kurulması için yeterli ekipmanların ve ekiplerin toplanarak, başlanacağı belirtilmiştir. Bu yasa ile ilgili olarak en son Binali Yıldırım’ın başbakan olduğu dönemlerde açıklama yapılmıştır. Bu açıklamalara göre uzay ajansının önceki zaman dilimlerinde kurulması düşünüldüğü ancak yasalaşmadığı belirtilmişti. Sonrasında ise bunu yasalaştırdıklarını ve Türkiye’de uzun zamandır gündemde olan bu konu hakkında oldukça gelişme kaydettiklerini belirtmektedirler. 
TÜRKİYE UZAY AJANSI GELİŞMELERİ
Gelişmiş her ülkede uzay ile ilgili ajansları ve merkezleri yer almakta ve bu alanlarda oldukça fazla tecrübe elde etmektedirler. Bilim uzay ile doğru orantılı olmaktadır. Bu nedenle bilimin ilerlemesi için uzay araştırmaları hayati önem taşımaktadır. Çok eski zamanlarda dahi, uzay ile ilgili olarak araştırılmalar yapılmakta ve hatta teknolojinin çok az gelişmesine rağmen oldukça önemli bililer elde edilebilmişti. Birçok uzman Türkiye’de Uzay Ajansı’nın, geç aklınmış ancak yerinde bir tercih olduğunu belirtmektedir. Bunun için ise Türkiye’nin arasının iyi olduğu Rusya’dan yardım almanın çok doğru bir karar olacağı düşünülmektedir. 
1995 yılında Türkiye uzay Ajansı kurulması için bir yasa tasarısı Prof. Dr. Ethem Derman tarafından sunulmuştu. O zamanlarda sunulan bu tasarıya iyi bir gözle bakılmamış ve kabul edilmemişti. Ancak gene bu ajans ile ilgili olarak kesinlikle yapılması gerektiğini ve iyi bir adım atılmasını belirtmektedir. Ancak böyle bir ajans kurulur ise bunun başına son derece bilgili ve eğitim almış kişilerin getirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Böylelikle atılan bu büyük adım ile Türkiye’nin çok daha gelişmiş bir ülke olabileceğini ve bilim konusunda oldukça iyi bir ilerleme kaydedeceğini belirtmektedir. 
Prof. Dr. Derman, kurulması planlanan uzay ajansı için, yurt dışında çalışan Türk bilim adamlarını getirmenin gerekli olduğunu belirtmektedir.  Birçok Türk vatandaş yurt dışında bu alanlarda faaliyet gösteren çalışmalar içerisinde yer almaktadır. 

Türkiye Uzay Ajansı Gelişmiş Ülke Binali Yıldırım
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
6 günde 3 yeni obruk oluştu
6 günde 3 yeni obruk oluştu
Depremin ardından açıklamalar geldi
Depremin ardından açıklamalar geldi